Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Rodzaje świetlików dachowych

świetliki dachowe ceny

Światło słoneczne ma kolosalny wpływ nie tylko na Twoje samopoczucie, ale także na funkcjonowanie organizmu. Brak kontaktu ze słońcem uniemożliwia syntezę skórną witaminy D (synteza pod wpływem promieniowania UVB może pokryć 90% dziennego zapotrzebowania organizmu na tę witaminę) i eksplozję endorfin.

W konsekwencji czego jesteś permanentnie zmęczony, ospały, nie masz energii i motywacji do działania. Jeśli więc czujesz się źle, najchętniej nie wychodziłabyś/wychodziłbyś z łóżka, nie masz ochoty na kontakt z kimkolwiek i jakiekolwiek działanie, czym prędzej znajdź w sobie na tyle siły, by zwlec się z łóżka i wyjść na słońce. Pozytywne efekty jego działania zauważysz natychmiast. Zaczniesz się uśmiechać i odnotujesz znaczny wzrost energii. Szerokość geograficzna, w której się znajdujemy odpowiada za to, że przez ponad pół roku – od września do kwietnia, nasz kontakt ze słońce jest bardzo mocno ograniczony. Co więcej, wielu z nas w godzinach, w których najlepiej byłoby korzystać ze słońca – 10-15, jest w pracy. Kończąc ją o godzinie 16 czy 17 nie mamy szans na zaspokojenie potrzeb organizmu na witaminę D. Dlatego też warto codziennie robić sobie choć piętnastominutowe przerwy w godzinach 10-15 i korzystać wtedy ze słońca, najlepiej jest mieć wtedy odsłonięte co najmniej 18% powierzchni ciała, oczywiście niepokrytego kremem z filtrem. Pamiętaj jednak o tym, że każde skrajności są złe i jeśli brak słońca może mieć negatywne skutki dla organizmu, tak samo jest w przypadku jego nadmiaru. Dlaczego o tym piszemy? Otóż naturalne światło nierozerwalnie wiąże się z głównym tematem artykułu, a jest nim: świetliki dachowe ceny. Świetliki dachowe umożliwiają doprowadzenie naturalnego światła do pomieszczeń, w których nie ma możliwości montażu pionowego i dachowego okna. Są też doskonałą opcją na doświetlenie pokoi, w których okna okazały się niewystarczającym źródłem naturalnego światła. Dziś zajmiemy się konkretnymi modelami, konkretnych firm. 

Jako pierwsze przeanalizujemy świetliki dachowe ceny firmy Velux, a konkretnie sztywny tunel TWR/TLR. Jest on przeznaczony do montażu na dachach skośnych, gdzie odległość do sufitu wynosi od dziewięćdziesięciu centymetrów, do sześciu metrów. W najkrótszej postaci tunel ma niecałe dwa metry – 1,7m. Można go jednak znacznie wydłużyć, bo aż do sześciu metrów. Robi się to za pomocą elementów przedłużających, dostępnych w zestawie z dwoma kolankami, które wyprofilowane zostały pd kątem czterdziestu pięciu stopni. Średnica tunelu równa jest trzydziestu pięciu stopniom. Wewnątrz tunelu zastosowana została powłoka refleksyjna, która odbija nawet 98% światła. Dzięki temu do pomieszczenia, do którego zostanie doprowadzony świetlik, dostanie się bardzo duża ilość promieni słonecznych. Do świetlika dołączony jest element sufitowy z ramą izolacyjną wykonaną z poliwęglanu. Element dachowy zbudowany jest z hartowanego szkła, ma ono grubość czterech milimetrów. Szyba znajdująca się od strony dachu posiada powierzchnie łatwo zmywalną. Jeśli chodzi o Velux świetliki dachowe ceny to musisz być gotowy na wydatek rzędu tysiąca pięciuset – dwóch tysięcy złotych. 

Kolejna propozycją są świetliki dachowe ceny, tym razem jednak firmy Fakro. Jest to polska firma, zajmująca na krajowym rynku okien dachowych pozycję lidera, a na światowym wicelidera. Weźmy na tapet świetlik rurowy ze sztywną rurą światłonośną SRT. Zacznijmy od tego, co się na niego składa: kopuła, kołnierz, rura światłonośna (sztywna), kolanka, rozpraszacz pryzmatyczny, rozpraszacz przezroczysty i rama sufitowa. Powłoka refleksyjna pokryta została srebrem, dzięki temu odbija aż 98% światła i doprowadza do wnętrza jego bardzo dużą ilość. Rura światłonośna może mieć długość nawet tysiąca dwustu metrów, z tym, że powyżej czterystu centymetrów należy zastosować podciągi. Świetlik umieszczony jest na specjalnym kołnierzu, co w znacznym stopniu ułatwia jego montaż i zwiększa szczelność. Świetliki dachowe ceny Fakro doskonale sprawdzają się na dachach skośnych, których stopnie nachylenia wahają się od piętnastu do sześćdziesięciu, a także na dachach płaskich.