Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Nauka języka obcego a rozwój dziecka

To, ze warto uczyć dzieci języka obcego jest sprawą oczywistą. Część rodziców zastanawia się jednak kiedy taką naukę rozpocząć i jakie dokładnie przynieść naszemu dziecku.

Same plusy

Nauka języka obcego rozwija w dziecku strategię uczenia się i pozytywnie wpływa na umysłowy rozwój dziecka. W późniejszych latach ułatwi mu naukę także innych przedmiotów. Dzięki lekcjom obcego języka dziecko zyskuje wiedzę o świecie, staje się bardziej otwarte na inne osoby oraz inne kultury, jest bardziej empatyczne. Nauka języka wpływa oczywiście korzystnie na pamięć dziecka. Uczy do zapamiętywania i przetwarzania wcześniej zdobytej wiedzy. Lekcje nauki języka obcego dla dzieci często organizowane są w formie zabawy, co sprawia, że kojarzą one naukę z radością i ciekawym doświadczeniem. Ćwiczenia językowe, to także idealny sposób na opanowanie systemu fonologicznego, im wcześniej dziecko zaczyna naukę języka, tym łatwiej opanowuje intonację i wymowę danych słów, co w przyszłości będzie zdecydowanie procentowało. Zajęcia języka obcego ta także idealny sposób na ośmielenie dziecka, a także nauczenie go interakcji w grupie rówieśników. Dla bardziej samodzielnych dzieci idealną alternatywą będą zagraniczne wyjazdy, które znajdziemy na stronie szkół językowych. Podróż taka nie tylko uczy nasze dziecko języka obcego, ale także uczy go samodzielność.

Nauka i ćwiczenia dodatkowe

Warto zapisać dziecko na przykładowe zajęcia, aby sprawdzić czy nauka języka sprawia mu radość. Jeżeli dziecko nie wydaje się być zadowolone zmuszanie go do nauki nie ma sensu, ponieważ nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Warto jednak spróbować zajęć pozalekcyjnych, ponieważ będą one zdecydowanie bardziej kreatywne niż te, prowadzone w szkole. Zajęcia dodatkowe mogą pokazać dziecku, że nauka języka to przede wszystkim zabawa. 

Lektorzy języka zaznaczają, że małe dzieci mogą osłuchać się języka, lecz nie będą się nim sprawnie posługiwały. Aby świadomie używać języka obcego należy najpierw opanować zasady gramatyki języka ojczystego. Aby jeszcze skuteczniej nauczyć dziecko języka obcego możemy kontynuować naukę języka w domu poprzez słuchanie obcojęzycznych piosenek, czy oglądanie bajek.