Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Szkodniki roślin a uprawa

 

Wydaje się, że szkodniki roślin mogą znacznie utrudnić życie właścicielom jakichkolwiek upraw. Nawet rośliny ozdobne nie są całkowicie bezpieczne, ponieważ wiele organizmów może się żywić również dzięki kwiatom doniczkowym czy zasadzonym w ziemi. Na szczęście osoby zajmujące się ochroną roślin na przestrzeni lat wypracowały sprawdzone sposoby, dzięki którym uprawa może stać się prawdziwą pasją i przyjemnością.

Kret – sprzymierzeniec czy wróg

Nieestetycznie wyglądające dziury kopane przez kreta z pewnością niejednemu właścicielowi działki czy ogrodu spędzają sen z powiek. Szczególnie wtedy, gdy zwierzątko wędruje po naszych skrzętnie uprawianych grządkach. Okazuje się jednak, że krety nie do końca działają wyłącznie na naszą niekorzyść. Warto bowiem wspomnieć, iż te zwinne zwierzątka żywią się różnymi szkodnikami, których działania negatywnie odbijają się na uprawianych warzywach, owocach czy roślinach. Jak zatem efektywnie zwalczać korytarze drążone pod grządkami i jednocześnie nie martwić się o szkodniki roślin zjadające nasze uprawy? Idealnym rozwiązaniem problemu jest dla przykładu próba przeniesienia krecich korytarzy w inne miejsce ogrodu czy działki. Można to przy pomocy wbijanych w dziury, zmontowanych elementów produkujących hałas, którego krety nie lubią. Jeśli „wędrując” pod grządkami usłyszą puszki obijające się o siebie czy dzwoneczki, najprawdopodobniej przeniosą się nieopodal. W ten sposób nadal będą żywić się szkodnikami, a dziury kopane przy płocie czy na trawniku nie będą już tak irytujące, jak poprzednio. 

Ślimaki – odpowiednie „ogrodzenie” to podstawa

Wbrew pozorom małe, kruche ślimaki wcale nie są tak nieszkodliwe, jak na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać. Często bywa bowiem tak, że te nieduże zwierzątka „zakochają” się w liściach czy też cebulach naszych roślin i w efekcie poprzez pożywienie doprowadzą do ich obumarcia. Co ciekawe, ślimaki atakują nie tylko rośliny uprawne. Niektóre gatunki roślin ozdobnych również przypadają im do gustu. Obecności ślimaków nie można bagatelizować, ponieważ nawet kilka osobników potrafi spałaszować znaczną część naszych zbiorów. Najczęściej ślimaki atakują rośliny w okresie wiosenno-jesiennym. Szczególną uwagę należy zwrócić na okres przejściowy pomiędzy dwoma wspomnianymi porami roku. Naturalnym sposobem ochrony przed szkodnikami jest stosowanie prowizorycznych „tam przeciwślimakowych”, budowanych na przykład z trocin czy żwiru. Usypane górki powinny znajdować się w okolicach roślin. Ostatecznością okazują się być preparaty, które można zakupić przeciw ślimakom w sklepach rolniczych. 

Czynniki chorobotwórcze – małe szkodniki, duży problem

Do szkodników w kontekście roślin zaliczamy również wirusy, bakterie oraz różne rodzaje grzybów. Wspomniane elementy zaliczamy do tak zwanych czynników chorobotwórczych. Rozwijające się w otoczeniu upraw grzyby czy wirusy mogą znacznie zmniejszyć jakość otrzymanych plonów. Nierzadko bywa również tak, ze rośliny pozostawione same sobie w kontakcie z czynnikami chorobotwórczymi przegrywają walkę, a w efekcie plony ulegają zniszczeniu. 

Przyczyny występowania szkodników

Przyczyn występowania szkodników możemy doszukiwać się w różnych źródłach. Jeśli chodzi o większe zwierzęta, takie jak wspomniane krety czy ślimaki (ale również myszy, zające, chomiki leśne etc.), atak na roślinę związany jest w głównej mierze z potrzebą zdobywania pożywienia. Elementy nazwane wcześniej czynnikami chorobotwórczymi (czyli bakterie, grzyby i wirusy) pojawiają się z innych powodów. Ich obecność może na przykład powodować tak zwana monokultura, czyli uprawianie jednego gatunku przez długi czas na dużej powierzchni. Ale również niewłaściwe działania prowadzone przez rolników czy ogrodników. Nieściółkowanie gleby, nieprawidłowe użytkowanie środków chemicznych czy też mała dbałość o rozwój rośliny powodują, że plony są bardziej podatne na obecność danego szkodnika. Warto również pamiętać o tym, że rośliny są narażone na niebezpieczeństwo ze strony agrofagów również po zerwaniu czy zebraniu plonów. Szkodniki czyhają na swoje „ofiary” w magazynach, spichlerzach czy zakładach przetwórczych. Należy zatem dobrze przygotować pomieszczenia gospodarcze jeszcze przed dostarczeniem do nich określonych zbiorów. 

Jak bronić się przed szkodnikami

Nawet najbardziej opiekuńczy rolnik czy ogrodnik nie może mieć pewności, że środki ochronne w postaci dbałości o roślinę będą wystarczające i ochronią ją przed zgubnym wpływem szkodników. Warto zatem wiedzieć, jakie elementy zabezpieczające można w kontekście uprawy roślin dodatkowo stosować. Przede wszystkim należy wspomnieć o tak zwanych środkach chemicznych. Te ostatnie od wielu l;at wiodą prym, jeśli chodzi o radzenie sobie z naprawdę trudnymi sytuacjami na polu, w szklarni czy też ogrodzie i sadzie. Warto jednak zaznaczyć, że stosowanie specyfików nafaszerowanych chemią może być niebezpieczne również dla rośliny. Osoby nieznające się na rzeczy dla dobra całej uprawy powinny zatrudnić do walki ze szkodnikami profesjonalnego specjalistę.