Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Podstawowe zachowania kota domowego

Według wielu obserwatorów zwierząt domowych kot jest jednym z najdziwniejszych stworzeń wchodzących w relację ze swoim właścicielem, czyli oczywiście z człowiekiem. Stan emocjonalny kota mimo wielu badań i obserwacji wciąż pozostaje dla miłośników tych zwierząt domowych nie do końca jasny. I nie bez powodu, bowiem wspomniane zwierzaki rzeczywiście dość często zachowują się nieprzewidywalnie, dziwnie i nierzadko także śmiesznie. Swoim zachowaniem bawią domowników i wywołują uśmiech na twarzy dzieci, dlatego w wielu kręgach koty są najpopularniejszymi zwierzętami domowymi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że posiadanie kota wiąże się niejako z odpowiednim odczytywaniem jego zachowań. Niektóre reakcje wspomnianych pupil są bowiem na tyle klarowne, że bez większego problemu możemy zinterpretować zachowanie kota, a następnie na nie odpowiedzieć. Nierzadko właśnie wspomnianej odpowiedzi nasz pupil od człowieka oczekuje.

 Warto zdawać sobie sprawę z tego, że koty w szeroko pojętej kulturze nierzadko traktowane były jako zwierzęta szlachetne, czasem podnoszone do rangi bóstwa i największych świętości. Przykładem jest oczywiście Starożytny Egipt, w którym koty utożsamiano z boginią Bastet (boginią miłości, radości, muzyki, tańca, domowego ogniska oraz płodności). Wspomniane utożsamienie było bardzo silne, nawet do tego stopnia, iż Bastet przedstawiano najczęściej jako kobietę z głową kota. Wielu właścicieli kotów zauważa, że koty rzeczywiście potrafią zachowywać się niczym mitologiczni bogowie. Wyniosłe, obojętne i nierzadko także mściwe potrafią jednocześnie zmiękczyć serce człowieka do największych granic możliwości.

Wyrażanie stanów emocjonalnych

Bardzo łatwo odczytać stan emocjonalny kota obserwując jego ciało. Dużo zachowań sprowadza się ? co bardzo interesujące i jednocześnie nieco komiczne ? do ułożenia kociego ogona. Przyjmuje się, że ogon ułożony równolegle do ciała wskazuje na opanowanie i spokój kociego przyjaciela. Z kolei ogon uniesiony ku górze oznacza gotowość do zabawy i figlów z człowiekiem, innym kotem czy nawet ze samym sobą (koty mają ogromną tendencję do tego, by prowadzić różne gry, na przykład goniąc dookoła swój własny ogon). W przypadku machającego ogona sprawa nieco się komplikuje. W odróżnieniu od psów poruszanie całym ogonem nie oznacza u kota radości, a raczej zdenerwowanie i niepewność. Podobne reakcje towarzyszą pupilowi, gdy ogon jest napuszony, a sierść na grzbiecie zaczyna się jeżyć. Warto zadbać o to, by uspokoić naszego pupila lub zabrać go z potencjalnie niebezpiecznego otoczenia. Machanie końcówką ogona wyraża z kolei głębokie zainteresowanie, dlatego często możemy obserwować wspomniane zachowanie, gdy kot przypatruje się nam wykonującym jakąś czynność lub monitoruje to, co dzieje się za oknem. Bezpieczny kot często wylegując się w ulubionym miejscu chowa łapki pod futerko co oznacza, że nie zamierza w najbliższym czasie nigdzie się przemieszczać. Inną postawą wyrażającą poczucie bezpieczeństwa jest z kolei wylegiwanie się na plecach, a więc odsłonięcie brzuszka, czyli najbardziej wrażliwej części u kota.

Kocia manipulacja czy przejaw sympatii wobec właściciela

Wielu badaczy kocich zachowań zauważa, iż wspomniane zwierzęta posiadają idealnie wypracowane zdolności manipulacyjne, dzięki którym właściciel niejako mniej lub bardziej świadomie godzi się zostać sługą swojego pupila. Działania manipulacyjne ? jeśli można je na potrzeby teksty rzeczywiście tak nazwać ? polegają w przypadku kocich zachowań na wymuszaniu, czy też raczej wypraszaniu działań działających na zasadzie relacji właściciel ? kot. Najczęściej swoje ?prośby? koty wyrażają za pomocą znanego wszystkim mruczenia oraz za pomocą ocierania się o nogi domowników. Bardziej natarczywą formą jest wbijanie pazurów, kiedy kot czuje się ignorowany. Wszystkie te metody mają skłonić właściciela na przykład do ?poczęstowania? pupila smakołykiem ze stołu czy do wyczesania sierści naszego kociego przyjaciela. W przypadku ostatniej czynności doskonale sprawdzają się szczotki dla kota, które ? dzięki odpowiednim igiełkom ? doskonale wyczesują zbędne włosy. Koty zazwyczaj uwielbiają wspomniane czesania i same o nie proszą. Warto regularnie dbać o futerko zwierzaka, ponieważ wyczesując sierść dbamy o to, by ta ostatnia nie dostała się w nadmiernej ilości podczas codziennej higieny do układu pokarmowego naszego podopiecznego. Wspomniane zachowania należą do tych przyjemniejszych, jednak ignorowany kot może dać się we znaki właścicielowi. Niesprzątanie kuwety w regularnych odstępach czasu może na przykład sprawić, że kot znajdzie inne miejsce w zastępstwie.