Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Solary i elektrownie ? nowoczesne źródła pozyskiwania energii

Rozwój technologiczny na przestrzeni ostatnich kilku lat z pewnością budzi podziw. Warto cofnąć się chociażby pięćdziesiąt lat wstecz, by zrozumieć jak ważne zmiany dokonały się w środowisku technicznym, naukowym czy społecznym. Dziś oczekujemy od świata wiele, jednocześnie coraz częściej nie dając nic w zamian. Osoby zajmujące się środowiskiem i szeroko pojętą ekologią trąbią na alarm. Jeśli postawa społeczeństw nie tylko w Polsce czy Europie, ale także na całym świecie się nie zmieni, czeka nas re-ewolucja i to już w perspektywie najbliższych kilkunastu lat. Zarówno władze, jak i różnego rodzaju organizacje zdały sobie sprawę z niebezpieczeństwa towarzyszącego nam w zasadzie na każdym kroku jak cień. Problem w dużej mierze dotyczy źródeł energii, która dziś wykorzystywana jest między innymi do zasilania prądu, ogrzewania ciepłej wody użytkowej czy obsługi różnorodnych maszyn domowych oraz przemysłowych. Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z tego, że obecne źródła energii kiedyś się wyczerpią. Na szczęście naukowcy nie pozostają bierni i od jakiegoś czasu działają w sposób alternatywny do tych źródeł, które są de facto ograniczone. Mowa oczywiście o tworzeniu nowych elektrowni pozyskujących odnawialną energię z źródeł takich jak woda czy wiatr. Co więcej, niektóre wynalazki takie jak popularne ostatnio kolektory słoneczne można mieć w swoim domu, a dokładniej na jego ścianie czy dachu. Które nowoczesne źródła przydają się najbardziej? Okazuje się, że walka między mianem najlepszego źródła odnawialnego jest zacięta, a odpowiedź na to pytanie wcale nie jest z kolei łatwe.

 Kolektory słoneczne ? budowa i zastosowanie

Solary znane w branży szerzej jako kolektory słoneczne to ? jak sama nazwa wskazuje ? urządzenia  do pozyskiwania energii z promieni słonecznych wysyłanych na ziemię. Budowa takiego kolektora może być różna w zależności od tego, z jakim rodzajem solarów mamy do czynienia. Na rynku można znaleźć między innymi kolektory płaskie (cieczowe, gazowe czy dwufazowe) oraz kolektory płaskie próżniowe. Na rynku popularne są również solary próżniowo-rurowe, skupiające czy tak zwane kolektory specjalne. Warto przy okazji planowania zakupu takiego sprzętu najpierw sprawdzić, który najlepiej sprawdzi się w naszym domu. Najczęściej w polskich domach kolektory wykorzystuje się do podgrzewania wody użytkowej czy nawet wody basenowej. Równie często polskie rodziny energię pozyskiwaną z kolektorów zamieniają na energię odpowiedzialną za odgrzewanie centralne. Dzięki temu rachunki za ogrzewanie znacznie się po czasie obniżają. Co ciekawe, choć kolektory kojarzą się z ciepłem nierzadko są wykorzystywane do tego, by ochłodzić dany budynek. Choć solary nie są tanie, z pewnością po kilku latach ich używania koszty zwracają się z nawiązką. Jest to więc nie tylko ekologiczny, ale także ekonomiczny sposób na życie.

Elektrownie wodne i wiatrowe a elektrownia jądrowa

W Polsce najpopularniejszymi elektrowniami są oczywiście elektrownia wodna oraz elektrownia wiatrowa. Jak sama nazwa wskazuje jedna z nich pozyskuje energię z wody, a druga z wiejącego wiatru. Wydaje się, że te ostatnie nie są tak bardzo efektywne, jak tak zwana elektrownia atomowa, która swoją moc otrzymuje po rozszczepieniu jąder atomu, najczęściej uranu. W Polsce takiej elektrowni nie ma, ale bardzo prawdopodobne jest to, że w najbliższym czasie powstanie. Warto wiedzieć, że jakiś czas temu planowano budowę tego typu obiektu w kraju, jednak w wyniku protestów wstrzymano realizację projektu. Choć awaria elektrowni jądrowej może przynieść wiele negatywnych skutków wydaje się, że reakcja niektórych osób jest w tym zakresie mocno przesadzona. Przede wszystkim funkcjonujące na świecie elektrownie jądrowe są wyposażone w najnowocześniejsze elementy ochronne, dzięki czemu ryzyko awarii jest równe zeru. Jednocześnie elektrownie zapewniają bardzo dużo energii przy czym prąd pozostaje tańszy. Wydaje się, że budowa tego typu obiektów na terenie kraju jest tylko kwestią czasu. Póki co ratujemy się ekologicznymi elektrowniami wiatrowymi i wodnymi, a także wspomnianymi wyżej kolektorami słonecznymi zwanymi potocznie jako solary.

Nowoczesne źródła energii ? często tej odnawialnej ? są dzisiaj w cenie. Wie o tym nie tylko Polska, ale także inne kraje. Szczególnie te, które od lat są państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Warto pamiętać o tym, że pozyskiwanie źródeł energii odnawialnych jest tylko początkiem. To nasza codzienna postawa wobec ekologii i środowiska najbardziej wpływa na otoczenie oraz inne osoby żyjące w naszym kręgu.