Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Systemy chłodzenia

Optymalizacja wielkości, maksymalny komfort oraz wygoda, cicha i efektowna praca, małe koszty eksploatacyjne, modernizm, technika i funkcjonalność, umożliwiająca realizację wielu ciekawych wizji architektonicznych ? tak dzisiaj wyglądają pasywne systemy chłodzenia wykorzystywane w wielkich biurowcach. Tego rodzaju urządzenia wykorzystywane są jednak nie tylko w lokalach przedsiębiorców. Systemy chłodzenia na stałe związały się już również z branżą elektroniczną, przemysłową, motoryzacyjną, czy mechaniczną.

 

W jakim celu stosuje się systemy chłodzące?

Przepływ prądu i energii, ciągła praca urządzeń albo i wielkich maszyn wiąże się z generacją ciepła, która ?przedawkowana? może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie danego przyrządu. W celu usprawnienia ich użyteczności i sposobu użytkowania stosuje się zatem specjalne systemy chłodzące, które generują ciepło i odpowiednio przekazują je do otoczenia. Rozwój jakiejkolwiek elektroniki i techniki wiąże się zatem również z rozwojem całego procesu konstruowania i funkcjonowania systemów chłodzących. Metoda dostosowana jest już jednak do rodzaju danego przyrządu oraz roli jaką ma odegrać dla danego użytkownika. Tym sposobem w elektronice do najczęściej używanych systemów chłodzących zalicza się te, które wykorzystują radiatory powietrzne, w przypadku maszyn stosuje się natomiast klasyczne systemy jednoobiegowe i dwuobiegowe. Na rynku coraz większą rolę zaczynają również odgrywać systemu chłodzenia cieczowego. Charakteryzują się one bowiem małymi gabarytami, dużą wydajnością i efektywnością, czy cichą pracą. Rozwój współczesnej technologii, który notorycznie dąży do minimalizacji, efektywności i zwiększenia wydajności stawia systemom chłodzącym coraz większe wymagania, również z zakresu ich dbałości o  bezpieczeństwo dla ludzkiego zdrowia i otoczenia. Nagrzane urządzenia mogą bowiem stanowić poważne ryzyko dla użytkowników danego przyrządu. Systemy chłodzenia mają zapobiegać takiemu wypadkowi zdarzeń.

Co chłodzi urządzenia?

Jednym z najbardziej podstawowych, dostępnych i najtańszych mediów chłodzących jest woda. Jej struktura posiada specjalne właściwości umożliwiające odbiór i przepływ ciepła. Ciecz, dzięki której żyjemy, jako medium chłodzące ma jednak pewien defekt. Patrząc oczyma konstruktora urządzenia chłodniczego, woda ma zbyt niską temperaturę wrzenia (wynosi ona 100?C) oraz zbyt wysoką temperaturę krzepnięcia (wynoszącą 0?C). Dokładając również do tego fakt, iż woda w temperaturze powyżej 60?C wytwarza kamień, który może osiadać na urządzeniach, sprawa wydaje się być bardziej skomplikowana. W związku z takimi właściwościami, które utrudniają traktowanie wody, jako wyłącznego medium chłodzącego, skonstruowano inne, specjalne media przystosowane do różnego rodzaju potrzeb. Te najnowocześniejsze, składają się głównie z mieszanki wody i glikolu (propylenowego, czy też etylenowego), które w znacznym stopniu zwiększają temperaturę wrzenia, a obniżają krzepnięcia. Specjalnie przygotowane płyny chłodnicze zabezpieczają również sprzęt od ?wewnątrz? zapobiegając powstawaniu kamienia lub korozji niosącej zgubne skutki dla przyszłości danego urządzenia. Takie mikstury są przygotowane również w celu skutecznej wymiany ciepła, utrzymania stabilności chemicznej, ochrony przed zamarzaniem w trakcie zimowego eksploatowania urządzenia, małej skłonności do pienienia oraz niskiego stopnia toksyczności dla otoczenia. Dlatego też tak ważne jest stosowanie w systemach chłodniczych profesjonalnie przygotowanych płynów. Używanie różnego rodzaju mieszanek, czy też własnoręcznie wykonanych mikstur może bowiem okazać się niebezpieczne nie tylko dla danego urządzenia, ale również i dla własnego zdrowia.

Czym jest chłodzenie pasywne?

Chłodzenie pasywne to nic innego jak system chłodzenia, który oparty jest na radiatorze, czyli specjalnie skonstruowanej bryle metalu, dobrze przewodzącej ciepło o powierzchni rozwiniętej od strony powietrza, co znacznie zwiększa jego przewodnictwo. Chłodzenie pasywne opiera się właśnie na wykorzystywaniu właściwości cieplnego przewodnictwa metali. W tej technice nie ma miejsca na jakiekolwiek elementy ruchome, do których można zaliczyć wentylatory. Co może być zdecydowaną zaletą takiego sposobu chłodzenia? Odpowiedzi na to pytanie jest kilka. Przede wszystkim pasywne systemy chłodzące charakteryzują się niebywałą bezawaryjnością oraz bezgłośnym działaniem. Wiąże się to oczywiście również z brakiem ruchomych elementów, które przy ciągłej pracy szybko się zużywały. Kolejnym plusem, który można przypisać po stronie tego rodzaju chłodzenia jest to, iż nie wymagają one zasilania energią elektryczną. Cechy te wpływają zatem na niskie koszty eksploatacji urządzeń. Takie rozwiązanie ma również swoje ciemne strony. Chłodzenie pasywne w celu poprawnego działania wymaga idealnego przepływy powietrza przez radiator. Częstokrotnie urządzenia wykorzystujące tego rodzaju chłodzenie są niestety sporych gabarytów. Głównym zarzutem skierowanym w kierunku pasywnego chłodzenia jest również fakt, że mogą być one niewystarczające w przypadku mocno nagrzewających się elementów. Pod adresem http://www.emplast.pl/systemy-chlodzenia/industrial-frigo/61-centralne-systemy-chodzenia.html można szerzej poczytać o wspomnianych systemach. Warto orientować się w tego typu zagadnieniach, szczególnie jeśli z przemysłem wiążemy swoją przyszłość.