Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Nowoczesne biurowce podstawą rozwoju miast

praca biurowaGospodarka Polski rozwija się dziś w błyskawicznym tempie. Warto wspomnieć chociażby o tym, że podczas gdy inne kraje Unii Europejskiej od lat walczą kryzysem, Polsce udaje się nad nim w jakiś sposób zapanować. Jest to fakt tym bardziej dziwny, iż jeszcze kilkanaście lat temu byliśmy krajem całkowicie odciętym od wszelkiego rodzaju nowinek technicznych czy nowych gałęzi gospodarki. Przed osiemdziesiątym dziewiątym rokiem poprzedniego stulecia Polska stała na skraju załamania. Wolny rynek od kilkudziesięciu lat przestał istnieć, a towary na półkach pojawiały się sporadycznie. Zmiany, które zaszły przez zaledwie dwa dziesięciolecia są wprost niewyobrażalne. Nic więc dziwnego w tym, że potrzebne są miejsca, w których swoje siedziby będą miały nie tylko rozwijające się firmy polskie, ale także zagraniczne, które pragną mieć swoje oddziały właśnie w tej części Europy.

 Lokalizacja biurowca jest istotna

Coraz więcej miast zdaje sobie sprawę, że nowe biurowce oznaczają poprawę życia mieszkańców. Nowe firmy pojawiające się w danym regionie to także miejsca pracy. Najpierw dla firm budowlanych, które muszą biurowiec postawić, potem dla ludzi, którzy zostaną tam zatrudnieni. Jednakże warto zauważyć, że zawczasu miasta unikają budowy takich obiektów w centrum miasta. Po pierwsze nie jest to zbyt reprezentatywne rozwiązanie. Większość miast polskich oraz ich centra kojarzone są raczej zabytkowymi rynkami czy kamienicami. Ponadto to deweloperzy nie decydują się na poszukiwanie terenów pod zabudowę w centrum. Przede wszystkim ze względu na cele praktyczne. W godzinach szczytu dotarcie do centrum jest raczej trudne. Tak samo ciężki okazuje się wyjazd z tego rejonu. Dlatego idealną miejscówką dla biurowców stają się tereny poza głównym centrum miasta, najlepiej przy głównych drogach, dzięki którym łatwo wyjechać z miasta. Przykładem takiej lokalizacji jest miejsce, w którym niedawno został wybudowany kolejny poznański wieżowiec. W cenie jest nie tylko powyższe położenie, ale także bliskość przystanków komunikacji miejskiej czy nawet obecność ścieżek rowerowych. Warto bowiem zauważyć, że wielu klientów czy pracowników właśnie dzięki takim sposobom dociera codziennie do pracy czy na spotkania biznesowe.

Wygląd przyciąga uwagę klientów

Współczesne lokale do wynajęcia powinny być wyraziste. Firmy architektoniczne prześcigają się dziś zatem w tworzeniu coraz to bardziej innowacyjnych elewacji w przypadku przyszłych biurowców. I nie ma w tym nic dziwnego, bowiem wielu klientów wybierając firmę i jej usługi zwraca uwagę również na to, gdzie znajduje się jej siedziba. Im bardziej innowacyjna elewacja i wnętrza, tym bardziej obiekt przyciągnie uwagę potencjalnych klientów. Nie bez powodów deweloperzy decydują się na postawienie danego biurowca przy głównej drodze. Oprócz celów funkcjonalnych, taka lokalizacja ma służyć również temu, by obiekt został dostrzeżony przez kierowców czy przechodniów. Warto zauważyć, że niektóre projekty polskich firm architektonicznych otrzymały za swoje wykonanie nagrody. Dowodzi to wyłącznie temu, że dziś liczy się nie tylko praktyczny budynek, ale także estetyczny wygląd. Jest to zupełnie inne postrzeganie niż to, którym kierowali się konsumenci i firmy budowlane przed osiemdziesiątym dziewiątym rokiem. Wtedy liczyło się tylko to, by budynek powstał szybko i pochłonął jak najmniejszą ilość kosztów. Pozostałość Polski PRL-owskiej można jednak oglądać dziś coraz rzadziej, ponieważ tego typu biurowce są wyburzane, a na ich miejscu powstają nowe.

Komfort i bezpieczeństwo to w biurowcach XXI wieku standard

stanowisko pracyDobra lokalizacja i ładny wygląd to nie jedyne cechy, którymi charakteryzują się nowe biurowce. Równie ważne jest to, by w każdym calu przyszłym pracownikom zostały zapewnione przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. To ostatnie gwarantują między innymi progi zwalniające w okolicach biurowca przy drogach wyjazdowych czy też monitoring, który obejmuje nie tylko wnętrza budynków, ale także jego okolice. Na komfort wpływają z kolei takie elementy jak parking podziemny czy nowoczesne windy. Te ostatnie dzięki wbudowanemu systemowi głośnomówiącemu są dostosowane również dla osób z niepełnosprawnością. Warto również dodać, że dla podwyższenia bezpieczeństwa w nowoczesnych biurowcach często dwadzieścia cztery godziny na dobę czuwają ochroniarze. Te wszystkie czynniki w połączeniu z dobrą lokalizacją i oryginalną elewacją tworzą całość, z której chce skorzystać każda renomowana firma.

Każde większe miasto zdaje sobie sprawę, że budowa kolejnych biurowców oznacza rozwój. Dlatego też firmy deweloperskie otrzymują pozwolenie na budowę tego typu obiektów w zasadzie każdego dnia. Wydaje się więc, że już wkrótce Polska stanie się krajem mocno zabudowanym. Nie jest to jednak do końca potwierdzona informacja. Rozwój kraju jest istotny, ale władze miast równie dużo energii przeznaczają na propagowanie zdrowego trybu życia i dbałości o środowisko. Gdy w jednym miejscu powstaje nowy biurowiec, w drugim tworzy się nowy park z placem zabaw dla najmłodszych obywateli. W ten sposób równowaga zostaje w zupełności zachowana.