Nowe wiadomości

 • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

  Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

  czytaj więcej

Stanowisko i narzędzia

Wyposażenie stanowiska pracyKażde stanowisko pracy, bez względu na to, czy jest to hala produkcyjna, czy biurko pracownicze w urzędzie, musi spełniać pewne określone normy i zasady. W zależności od tego, jaki jest charakter wykonywanej pracy, stanowiska muszą być odpowiednio wyposażone. Odpowiednio, czyli zapewniając bezpieczeństwo oraz ergonomię pracy. Są to podstawowe czynniki wpływające na jakość wykonywanych czynności, szczególnie jeśli mamy do czynienia z przemysłem ciężkim. Na halach produkcyjnych panują specyficzne warunki ? nadmierny hałas, zanieczyszczone powietrze, pył i wiele innych czynników utrudniających pracę. W przypadku przemysłu ciężkiego, obejmującego takie gałęzie przemysłu, jak: przemysł elektromaszynowy, metalurgiczny, budowlany, chemiczny, mineralny, zbrojeniowy oraz paliwowo-energetyczny, każde stanowisko pracy powinno zapewniać jak najwyższy poziom bezpieczeństwa pracownikowi. W tym celu, tego typu miejsce powinno być wyposażone w odzież ochronną. Zaliczają się do niej m.in.: gogle, słuchawki BHP, rękawice, kaski, maski, specjalne obuwie, fartuchy. Wszystko to jest podstawą do rozpoczęcia pracy. Dzięki tak wyposażonemu stanowisku, ryzyko utraty zdrowia jest zredukowane niemal do zera.

 

Z bezpieczeństwem podczas pracy ściśle wiąże się ergonomia. Z racji tego, że ergonomiczne wykonanie narzędzia zdecydowanie ułatwia i przyspiesza każdą pracę, powoduje tym samym, że staje się ona bezpieczniejsza. Przyczynia się do tego takie wykonanie niektórych elementów urządzeń, jak: uchwyty narzędzi obleczone gumą, co zapewnia właściwości antypoślizgowe łatwość obsługi narzędzi możliwość przeprowadzenia szybkiej, sprawnej wymiany niektórych elementów takich, jak np. tarcze w szlifierkach wyposażenie narzędzi w dodatkowe elementy, np. oświetlenie LED, laser, prowadnice montowanie systemów odprowadzających pył, np. w przypadku szlifierek wyposażanie urządzeń w pojemniki na odpady, np. przy nitownicach minimalizacja odczucia drgań, które są emitowane przez niektóre rodzaje urządzeń Poza odpowiednią odzieżą ochronną, dobrze przygotowane stanowisko pracy powinno dostarczyć pracownikowi odpowiednie narzędzia i sprzęty do wykonywania jego pracy. Mogą to być:

 • klucz pneumatyczny
 • klucz udarowy
 • wiertarka
 • młot udarowy
 • pilarka
 • frezarka
 • szlifierka
 • piła

Oczywiście, dzisiejszy rynek obfituje w rozmaite narzędzia przeznaczone do pracy w różnorodnych gałęziach przemysłu. Zawsze należy wybierać te urządzenia, które będą odpowiednie do wykonywanej pracy. Przy wyborze sprzętu powinno się zwracać uwagę nie tylko na cenę i markę, ale przede wszystkim na przydatność oraz bezpieczeństwo i ergonomię wynikające z używania narzędzia. Tym, czym powinny charakteryzować się wszystkie narzędzia, wyposażające każde stanowisko pracy, są, zaraz obok cech ergonomicznych, wykonanie solidnej i wytrzymałej obudowy oraz niewielka waga narzędzia. Równie ważne jak bezpieczeństwo, dobór odpowiednich narzędzi i ergonomia są odpowiednie warunki panujące w miejscu pracy. Chodzi o te stanowiska pracy, na których pracownicy narażeni są na wdychanie pyłu, rozmaitych związków chemicznych, bądź zanieczyszczonego powietrza, długotrwały hałas znacznie przekraczający liczbę decybeli nieszkodliwych dla człowieka. W związku z tym, należy montować specjalne wentylatory, czy wyposażać pracownika w specjalne słuchawki izolujące go od nadmiernego hałasu. W tym miejscu powraca temat bezpieczeństwa i ergonomii pracy. Te dwa czynniki, jeśli zostają należycie zapewnione każdemu pracownikowi stwarzają odpowiednie warunki do pracy. Dzięki temu praca staje się wydajniejsza, sprawniejsza, a tym samym jej efekty staja się bardziej zadowalające.Praca

Odpowiednie warunki, jakie powinny panować na dużych halach w przemyśle ciężkim, to:

 • odpowiednie oświetlenie, które będzie na tyle intensywne, aby zapewniać jak najlepszą widoczność pracownikowi przy jednoczesnym nieszkodliwym wpływie na wzrok
 • systemy odprowadzające z powietrza szkodliwe substancje chemiczne, pył itp.
 • ograniczenie siły hałasu
 • wyposażenie stanowisk pracy w odpowiednie narzędzia

Niezwykle ważną kwestią jest również to, aby każde stanowisko pracy umożliwiało pracownikom swobodne wykonywanie czynności, przede wszystkim w wygodnej pozycji. W tym celu wszystkie potrzebne pracownikowi przedmioty powinny być umieszczone w optymalnej odległości ? nie zbyt daleko, tak, żeby pracownik nie wkładał zbyt dużo wysiłku w chwytanie ich, ale także nie zbyt blisko, żeby narzędzia nie przeszkadzały pracownikowi w wykonywaniu swojej pracy. Zapewnienie wygodnej pozycji podczas jej wykonywania wpływa pozytywnie na jej wyniki i chroni pracownika przed urazami spowodowanymi wielogodzinną, codzienną pracą w niewygodnej pozycji. Dodatkowo w tej kwestii, narzędzia powinny być dość lekkie, aby dzięki temu pracownik był odciążony fizycznie, szczególnie jeśli musi wykonywać kilkugodzinną pracę przy użyciu jednego urządzenia charakteryzującego się znacznymi rozmiarami.

Szeroki wybór na rynku narzędzi powoduje, że czasem można podjąć nieodpowiednią decyzję przy zakupie jakiegoś narzędzia. Jak zostało wyżej wspomniane, niezwykle ważną rzeczą jest, aby każde stanowisko pracy było odpowiednio wyposażone. Akcesoria powinny być dobrane w przemyślany sposób - informacje o doborze sprzętu znajdziesz na a-b.com.pl. W związku z tym, przed stworzeniem stanowiska pracy, należy zapoznać się z ofertą rynku. Do podstawowych należy informacja, że wszystkie elektronarzędzia dzielą się na elektronarzędzia akumulatorowe i sieciowe. Dodatkowo dochodzą do tego podziału narzędzia ręczne. Wszystkie one posiadają swoje podgrupy. Tym samym, dzielą się np. na wiertarki, szlifierki, klucze, polerki itd. Z kolei, każde z nich posiada rozmaite modele. W zależności od tego, jaki charakter pracy wykonujemy, wybieramy właściwe narzędzia. Przy ich zakupie można kierować się ceną i marką, choć należy pamiętać, że wysokie ceny nie zawsze współgrają z wysoka jakością urządzenia. Trzeba jednak wiedzieć, że najlepsze na rynku marki tego typu przedmiotów, to: Bosch, Makita, Dewalt, Einhell, Kress, Celma, Hitachi oraz Black & Decker. Postępując zgodnie z powyższymi zasadami, można mieć pewność, że stworzone stanowisko pracy będzie zapewniało bezpieczeństwo, wydajność oraz świetne efekty w przypadku każdej pracy.