Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Kilka słów o pokojach dziecięcych

pokój dziewczynkiRodzice głowią się często nad aranżacją pokoju swoich dzieci, kierując się obowiązującymi trendami i innowacyjnymi rozwiązaniami. W natłoku działań zapominają jednak o tym, że dzieci ? nawet te najmniejsze ? posiadają własny gust i nie lubią być wykluczane z możliwości podejmowania decyzji. W końcu to w swoim pokoju dziecko uczy się, odpoczywa i bawi, dobrze więc, kiedy całość idealnie wpisuje się w jego upodobania i pozwala na zachowanie wysokiego stopnia kreatywności. Wiele elementów znajdujących się w pokoju jest wyrazem młodej niezależności, dlatego też nawet jeżeli obawiamy się, że gust dziecka wprowadzi w przestrzeń pokoju chaos i skrają dezintegrację, pozostawmy mu wybór w konkretnych przypadkach. Dziecko może więc wybrać sobie kształt łóżka, kolor ścian czy jeden, z proponowanych przez nas model mebli. Taki sposób pozwala na kontrolowanie przez rodziców porządku aranżacyjnego, natomiast dzieciom daje radość z możliwości podejmowania swoich pierwszych ?dorosłych? decyzji.

Oczywiście pokój dziecka powinien posiadać konkretne elementy, dopasowane do wieku dziecka i jego sprawności motorycznej. Zupełne inne potrzeby ma pięciolatek, a inne nastolatek, zwłaszcza, że nie powinno się zapominać w żadnym wypadku o indywidualnej osobowości dziecka. To, że poszczególne komponenty są podzielone tematycznie na ?dziewczęce? i ?chłopięce?, nie musi wcale oznaczać, że sypialnia małej księżniczki nie może być w rzeczywistości małej kowbojki. Rodzice muszą więc zachowywać elastyczność, zwracając uwagę przede wszystkim na upodobania i osobowość własnej pociechy. Faktem jest jednak, że meble przeznaczone do pokojów dziecięcych powinny dawać więcej możliwości. Z jednej strony można inwestować w meble wielofunkcyjne, które będą ?rosły? razem z dzieckiem, z drugiej można pokusić się o bardziej funkcjonalne komponenty, takie jak chociażby meble, które można dowolnie przestawiać tworząc jednocześnie elementy doskonale sprawdzające się podczas zabawy.

pokój nastolatkaW sprzedaży znaleźć też można meble posiadające ruchome elementy dekoracyjne, dzięki czemu rodzice mogą zmieniać kolory drzwiczek zgodnie z upodobaniami swojej pociechy. Dzieci są bardziej kreatywne od dorosłych, warto więc inwestować w takie wyposażenie, które jest niejednoznaczne i pozwala na uruchomienie odpowiedniej dawki fantazji. Estetyka jest równie ważna jak funkcjonalność, dlatego też jeżeli rodzice nie do końca wiedzą jak udekorować sypialnię i pokój zabaw, z powodzeniem mogą sięgać po sprawdzone rozwiązania i zamiast klasycznych tapet wybrać kolorowe fototapety dziecięce lub niewielkie naklejki dekoracyjne, za pomocą których błyskawicznie można nadać wnętrzu nową stylistykę. Nawet najatrakcyjniejszy wizualnie pokój nie będzie jednak odpowiedni jeżeli dziecko nie będzie w nim bezpieczne, dlatego też do naszego obowiązku należy zadbanie o to, aby nasza pociecha bawiła się w dobrze oświetlonym wnętrzu i wśród mebli dostosowanych do jego wzrostu. Wygodne krzesła, brak ostrych kantów, miękkie zabawki i wszelkie zabezpieczenia chroniące dziecko przed skaleczeniami czy przypadkowymi upadkami to absolutna podstawa, dlatego też pokój powinien być jednocześnie przytulny i ergonomiczny. Wiele dzieci boi się ciemności, dlatego też dodatkowym źródłem światła może być niewielka lampka. Producenci dokładają starań, żeby ich produkty jak najpełniej wpisywały się w dziecięce potrzeby, dlatego też nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem akcesoriów z postaciami z ulubionych bajek. Odwiedzając witrynę http://zenworks.pl/fototapety-dzieciece/ przeczytamy więcej o specyfice tapet dziecięcych. Przy okazji remontu pokoju dziecka warto to zrobić.

O charakterze i funkcjonalności całości świadczyć mogą także takie elementy, które w pierwszej chwili nie są kojarzone z dekoracją wnętrz. Okazuje się jednak, że firanki, rolety, schowki, wieszaki czy same okna mogą mieć niebagatelne znaczenie, dlatego też żaby dziecko w pokoju mogło poczuć się ?jak u siebie? starajmy się wybierać elementy bezpieczne i proste, co bez wątpienia ma znaczenie wtedy, kiedy dziecko jest alergikiem czy też ma inne kłopoty ze zdrowiem. Im mniej zbędnych bibelotów, tym lepiej, wystarczy w końcu, że w pokoju w nadmiarze znajdować się będą dziecięce zabawki.