Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Najpopularniejsze dodatki: torby damskie, lusterka i kosmetyki

torby damskieMówi się, że pragnienie bycia piękną jest ponadczasowe i leży w kobiecej naturze, nikogo nie dziwią więc skomplikowane zabiegi pielęgnacyjne i zaopatrywanie się w setki przedmiotów mających podkreślać damską atrakcyjność i powabność. Współczesność otwiera nam nieskończoną ilość możliwości sprawiając, że niemal każda kobieta jest w stanie skorzystać z usług profesjonalnych fryzjerów, kosmetyczek oraz stylistów, a także zaopatrzyć się w sklepach w najmodniejsze torby damskie, kosmetyki oraz gadżety ? lusterka, przybory do makijażu oraz farby do włosów. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że przedmioty codziennego użytku, bez których trudno wyobrazić sobie prawidłowe funkcjonowanie, posiadają swoje własne historie, przechodząc niejednokrotnie zawiłą drogę do sukcesu oraz uzyskania swoich ostatecznych kształtów, form oraz funkcji. Jednym z najstarszych przedmiotów, które udało się wytworzyć człowiekowi, był grzebień.

Jego pierwotne postacie, wytwarzane z rybich ości, kości i drewna, odnajdywane były już w starożytnych grobowcach, gdzie miały stanowić elementy przydatne zmarłym podczas życia w zaświatach. Grzebień wpinany we włosy w starożytnych Chinach był symbolem wysokiego statusu społecznego, dlatego też nie był wykorzystywany przez biednych obywateli. Grzebień służył też wyczesywaniu z włosów pojawiających się regularnie pasożytów, dlatego też obok funkcji czysto ozdobnych był też elementem przede wszystkim praktycznym. Pierwsze grzebienie wyrabiano z żółwich skorup, rogów zwierząt, złota, srebra, kauczuku a nawet toksycznego ołowiu, jednak od czasu kiedy w powszechnym użyciu pojawił się łatwy w modelowaniu i tani celuloid, grzebienie mogły wejść w posiadanie nawet najbiedniejszych obywateli stając się podstawowym akcesorium do pielęgnacji włosów. Eksperymenty fryzjerskie dotyczyły także farb do włosów, barwienie kosmyków było na porządku dziennym już w starożytnej Grecji i Rzymie, jednak zabawy z ?farbami? wykonywanymi z toksycznych metali kończyły się zwykle utratą włosów, przez co niejednokrotnie okazywało się, że panna na wydaniu musiała wstrzymać się z zamążpójściem do czasu, aż pasma jej odrosną. Łysa żona nie była bowiem mile widzianym nabytkiem. Współcześnie trudno też wyobrazić sobie jakąkolwiek kobietę bez przynajmniej jednej torebki, w której mogłaby chować wszystkie najpotrzebniejsze przedmioty, niezbędne nie tylko podczas wielkich wyjść, ale i codziennych rytuałów zakupowych.

Torby damskie także posiadają swoją historię i pierwotnie były sakiewkami wiązanymi rzemieniami przy pasach, noszonymi zresztą przede wszystkim przez...mężczyzn. Torby damskie bliższe naszym wyobrażeniom pojawiły się dopiero w XVIII wieku, kiedy ukrywanie sakiewek pod warstwami ubrań było nie tylko niewygodne, ale i niepraktyczne, przede wszystkim dlatego, że niszczyły one niezwykle delikatną i cenną bieliznę. Sakiewki wyciągano więc na zewnątrz, nosząc je na zgięciach łokci lub chowając do...kieszeni. Do niewielkich torebeczek wrzucano drobne monety oraz niewielkie elementy, torby damskie musiały więc poczekać na swoje ?dobre czasy? aż do początku wieku XIX, gdzie kobiety nie wyobrażały już sobie życia bez przynajmniej kilku modeli dopasowanych do różnych zestawów ubrań oraz ważnych okazji, spotkań i uroczystości. Jednym z podstawowych kobiecych akcesoriów jest też szminka. Panie zamieszkujące tereny dawnej Mezopotamii malowały swoje usta sproszkowanymi perłami oraz kamieniami szlachetnymi, a znana na całym świecie królowa Kleopatra ? mająca zresztą ogromny wkład w rozwój współczesnej kosmetologii i dermatologii ? barwiła usta na czerwono substancją powstałą ze sproszkowanych żuków. Jak się okazuje dla urody zawsze warto cierpieć.

modne torebkiŚredniowiecze było okresem, w którym szminka popadła w niełaskę, głównie przez wzgląd na obostrzenia kościelne, kobiety nie mogły więc barwić ust, aby nie wyglądały zbyt prowokująco, dlatego też szminka na swój wielki powrót musiała czekać dopiero do początku wieku XVI. Królowa Elżbieta nakładała na swoje usta kosmetyk powstały na bazie wosku pszczelego wymieszanego z siarczkiem rtęci, od 1915 roku panie mogły już korzystać ze szminek zamkniętych w metalowych pudełkach, natomiast od 1930 roku w sprzedaży pojawił się pierwszy błyszczyk, który regularnie aż do dzisiaj przechodził swoje metamorfozy, stając się elementem, który jest podstawowym wyposażeniem kosmetyczek oraz kieszeni posiadanych przez torby damskie. Wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych nie może się odbywać bez luster, dlatego też i one musiały być dopasowywane do potrzeb i oczekiwań pań. W prapoczątkach lusterkowej historii, kobiety poszukiwały swojego odbicia w...wodzie. Ze względu na to, że wykonywanie makijażu w taki sposób było zdecydowanie utrudnione, szukano skutecznych alternatyw w postaci kamieni szlachetnych. W Ameryce Południowej oraz Grecji polerowano brąz, miedź i obsydian, w Rzymie z kolei podjęto się próby stworzenia pierwszego lustra, znanego jako lustro fenickie.

Lustro odpowiadające temu, co jest jednym z najważniejszych elementów naszych domów, powstało dopiero w XIX wieku, kiedy w Niemczech odkryto możliwości osadzania na szkle warstwy srebra. Nowoczesne lustra produkowane są w najróżniejszych kształtach i formatach, stając się niejednokrotnie elementem dekoracyjnym i znajdującym stałe miejsce w damskich torebkach i ułatwiające wykonywanie makijażu czy układanie włosów. Jak więc widać dążenie do piękna i ustalanie jego kanonów nie jest tylko i wyłącznie znakiem naszych czasów, ale stanowi niezwykle ważny element, który jest przynależny kobietom bez względu na ich pochodzenie, wiek oraz czasy, w których przyszło im żyć. Jako, że pragnienie bycia piękną jest ponadczasowe, przemysł kosmetyczny z pewnością jeszcze nie raz zaskoczy nas kolejnymi ciekawymi rozwiązaniami, mającymi przede wszystkim usprawniać i ułatwiać różnego typu zabiegi pielęgnacyjne. Z tego też powodu dzisiaj możemy cieszyć się bogatymi ofertami usług i produktów, do których zaliczane są nie tylko grzebienie, torby ze skóry, pomadki, farby do włosów oraz lustra, ale także szereg innych akcesoriów i gadżetów, bez których kobiety nie wyobrażałyby sobie życia. Warto odwiedzać strony takie jak http://www.labelle.net.pl/torby-ze-skory/4-torby-ze-skory-ekologicznej-jak-odpowiednio-je-pielegnowac po to, by być na bieżąco z trendami dotyczącymi nie tylko torebek, ale także innych dodatków.