Nowe wiadomości

 • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

  Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

  czytaj więcej

Analiza rynku nieruchomości ? jak prawidłowo ją przeprowadzić?

dom z papieruChcąc sprzedać, bądź nabyć jakąś nieruchomość, warto nawiązać współpracę z rzeczoznawcą majątkowym. Można oczywiście starać się sporządzić wycenę ?na własną rękę? jednak trzeba się wówczas liczyć z tym, że jakimś stopniu będzie ona odbiegała od rzeczywistości. Wartość budynku lub gruntu uzależniona jest bowiem od wielu elementów w związku z czym, rynek nieruchomości nieustannie ulega zmianom. Najlepiej orientują się w nim profesjonaliści z branży, dlatego warto skorzystać z ich pomocy.

 Analiza rynku nieruchomości wymaga nie tylko szerokiej wiedzy, ale również dużego doświadczenia. Przede wszystkim, należy jak najlepiej orientować się w tej dynamicznie zmieniającej się branży. Wysokość cen zależy bowiem od rozmaitych czynników. Należą do nich:

 • korzystna lokalizacja stan budynku lub lokalu
 • wielkość budynku lub lokalu
 • jakość gruntu

Z kolei, podstawowe kategorie nieruchomości to: nieruchomości gruntowe, budynkowe oraz lokalowe. Już same nazwy jasne wskazują na to, czego dotyczy dana kategoria. Jako ciekawostkę warto wiedzieć, że w przeszłości napoleon Bonaparte ustalił i wprowadził w życie kodeks nazywany Kodeksem Napoleona. Na jego mocy, wyróżniono dodatkowo nieruchomość dotyczącą odrębnego piętra w budynku. Co ciekawe, tego rodzaju własności zostały zachowane po dzień dzisiejszy. Wszystko przez przepisy intertemporalne. Niestety, ale dla osoby, która nie jest specjalistą w branży deweloperskiej, stale zmieniające się wartości nieruchomości mogą stanowić duży problem. Dlatego też, tak ważne jest podjęcie współpracy z profesjonalistą z branży, który doskonale orientuje się w mechanizmach działania tego rodzaju rynku. Analiza rynku nieruchomości oraz przeprowadzanie wyceny nieruchomości wymaga bowiem niesłychanych umiejętności związanych z logicznym myśleniem oraz analizowaniem. Z pewnością, dużo prościej jest odnaleźć się w tym wszystkim osobom o ścisłych umysłach. Analizowanie rynku nieruchomości wymaga bowiem przeprowadzenia następujących czynności:

 • dokładne oszacowanie (bezwzględne oraz względne) cen, a szczególnie ich zmienności ustalenie rozpiętości cenowej rynku nieruchomości, która to (zmienność) uzależniona jest od rozmaitych cech nieruchomości; rozpiętość taką określa się na podstawie wszystkich obiektów, które odznaczają się najgorszymi cechami oraz obiektów, które posiadają najlepsze cechy wyznaczają one granice rozpiętości cenowej dla wszystkich nieruchomości)
 • przeanalizowanie, pomiar oraz eliminacja trendów czasowych liniowych oraz nieliniowych z danych przeznaczonych do transakcji
 • skonstruowanie miary podobieństwa, która byłaby podstawą szacowania obiektów o podobnych cechach
 • ustalenie wag cech rynkowych za pomocą metody analitycznej oraz określenie dokładnego wymiaru tych wag
 • obiektywne stwierdzenie, na ile istotne, bądź nieistotne, są określone wcześniej cechy rynkowe w przypadku przeprowadzania konkretnej analizy rynku nieruchomości

Z pewnością nietrudno stwierdzić, że analiza rynku nieruchomości wymaga dużych umiejętności oraz wiedzy. Rzeczoznawcy pracują bowiem w oparciu o najnowsze raporty dotyczące rynku nieruchomości. Muszą doskonale orientować się we wszystkich wartościach oraz cechach tego rodzaju rynku. Narzędzia ich pracy to właśnie raporty dotyczące rynku oraz podstawowe arkusze wykorzystywane do sporządzania analizy oraz wyceny rozmaitych nieruchomości, a należą do nich: arkusz przeznaczony do tworzenia modelu szacowania oraz ustalania wag cech rynkowych, a także rozpiętości cenowej rynku nieruchomości, arkusz, którego używa się do określania podobieństw obiektów, arkusz stworzony z myślą o tworzeniu opisowej statystki rynku oraz budowaniu histogramów, które odzwierciedlają stan rynku nieruchomości i ostatni arkusz ? służący do analizowania, mierzenia i eliminowania trendów czasowych liniowych oraz nieliniowych. Wszystkie te narzędzia pracy każdego rzeczoznawcy nieruchomości wymagają dużej wiedzy i umiejętności, aby się nimi posługiwać i umieć je właściwie odczytywać.

notatkiDodatkowo, należy świetnie orientować się w dynamicznie zmieniającym się rynku nieruchomości. Oczywiście, każdy może próbować samodzielnie sporządzić wycenę interesującej go nieruchomości. Trzeba jednak mieć świadomość, że będzie to tylko szacowana, orientacyjna wartość obiektu. Niemniej jednak, na stronach internetowych dostępna jest aplikacja, którą każdy, bez przeszkód może pobrać na swój komputer lub telefon. Mianowicie, mowa tu o tak zwanej wyceniarce. Niestety, ale użycie jej nie zastępuje pracy profesjonalnego rzeczoznawcy. Wycena sporządzona za pomocą tej aplikacji może stanowić tylko i wyłącznie cenę orientacyjną. Wynika to z prostego faktu ? wyceniarka korzysta z baz danych, które wcale nie muszą być uaktualniane. Ponadto, sporządzanie wyceny danej nieruchomości wymaga od człowieka pewnych umiejętności oraz orientacji w całym tego rodzaju rynku. Ponadto, jest jeszcze jedna istotna kwestia ? specjalista w dziedzinie nieruchomości nie tylko wykona potrzebne i dokładne wyliczenia, ale także może doradzić, czy w danej chwili warto inwestować w nieruchomość bądź sprzedawać ją.

Z racji tego, że rynek nieruchomości bardzo szybko ulega zmianom, czasami warto zaczekać na korzystniejszy moment. W ten sposób można unikną nieudanej transakcji. Mianowicie, można zyskać więcej na sprzedaży bądź zakupie nieruchomości ? wszystko zależy od sytuacji. Analiza rynku nieruchomości, jak i sam tego rodzaju rynek, jest dużym wyzwaniem dla każdego, kto nie pracuje w branży. W związku z tym, warto inwestować we współpracę ze specjalistą. Zaowocuje to zdecydowanie bardziej korzystna transakcją niż, gdybyśmy przeprowadzali ją od początku do końca sami. Tym bardziej, że często nie jesteśmy w stanie dotrzeć do rzeczywistych danych określających faktyczny stan nieruchomości. Właściciele często przekłamują rzeczywistość, a wszystko to robią w celu uzyskania jak najbardziej korzystnej dla nich ceny sprzedaży, a więc, jak najwyższej. Zweryfikować to są w stanie jedynie profesjonalni rzeczoznawcy, którzy wykryją każdą, nawet najmniejszą sprzeczność i, którzy wiedzą, czym kierować się przy sporządzaniu wyceny jakiejkolwiek nieruchomości. Strona http://zentropypartners.pl/ zawiera informacje, które przed wyceną powinien poznać każdy rzeczoznawca. Ale nie tylko. My sami także jak najbardziej możemy zorientować się w tym, jak wygląda taka wycena i na czym polega.