Nowe wiadomości

  • Czy żarówki ksenonowe lepiej działają w nocy?

    Artykuł odpowiada na pytanie jakiego oświetlenia używać po zmroku

    czytaj więcej

Żurawie przemysłowe rozwiązaniem dla transportu bliskiego

transport bliskiWspółczesny przemysł stara się wprowadzać jak najwięcej innowacyjnych rozwiązań. Wszystko to w celu wprowadzenia jak najlepszych efektów pracy. Najważniejsze jednak jest to, że automatyzacja niektórych procesów pracy znacznie zwiększa poziom bezpieczeństwa oraz ergonomię pracy. Jak natomiast powszechnie wiadomo, pracownik, który wykonuje swoje obowiązki w komfortowych warunkach, pracuje wydajniej i precyzyjniej. Wszystko to przekłada się na jakość efektów końcowych każdej pracy, bez względu na rodzaj gałęzi przemysłu ciężkiego lub jakiegokolwiek innego.

 

W wielu gałęziach przemysłu ciężkiego występuje tak zwany transport bliski. Polega on na przenoszeniu danego przedmiotu z jednego miejsca na drugie. Jednak chodzi w tym przypadku o przedmioty, które ważą nawet kilkadziesiąt ton! A zatem, transport bliski jest częścią rozmaitych procesów budowlanych. W tym celu stosuje się różnorodne manipulatory przemysłowe wyposażone w przyssawki próżniowe. Takie urządzenia powstały w oparciu o nowoczesne technologie. Ich celem jest maksymalne odciążenie pracowników przemysłu ciężkiego co jednocześnie wpływa na podwyższenie poziomu bezpieczeństwa. Jest to bardzo ważne, ponieważ pracując na halach przemysłowych lub placach budowy człowiek nieustannie narażony jest na utratę zdrowia, nierzadko nawet życia. W związku z tym, liczy się nie tylko wprowadzanie nowoczesnych technologii wykorzystywanych podczas procesów produkcyjnych, ale również wykonanie poszczególnych urządzeń w taki sposób, aby nie tylko usprawniały pracę, ale również chroniły człowieka przed rozmaitymi urazami. Tym właśnie charakteryzują się żurawie przemysłowe. Wybierając przyssawki próżniowe, trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że istnieje wiele ich rodzajów. Wybór uzależniony jest od tego, do jakiej pracy maja być przeznaczone. Nie można również zapominać o dodatkowym osprzęcie. W jego skład wchodzą rozmaite mocowania do przyssawek, łączniki, kompensatory oraz adaptery.

Żurawie przemysłowe nie tylko ułatwiają wykonywanie czynności zawodowych oraz zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa. Są również łatwe w użyciu. Wystarczy, aby odpowiednio przeszkolony pracownik był w stanie obsłużyć to urządzenie, które jest sterowane komputerowo. Żurawie są jednym z wielu rodzajów manipulatorów przemysłowych. Doskonale sprawdzają się podczas transportu bliskiego. Takie tez jest ich główne przeznaczenie. Przenosząc ciężkie elementy konstrukcyjne oraz różne inne ciężkie przedmioty, mają jednocześnie chronić pracowników przed utratą zdrowia. Żurawie wyposażane są najczęściej w różnorodne chwytaki lub przyssawki próżniowe. Te drugie, dzięki temu, że są wysoce elastyczne oraz odznaczają się właściwościami uszczelniającymi, świetnie sprawdzają się w roli uzupełnienia manipulatorów przemysłowych. Doskonale bowiem przylegają do powierzchni przystosowując się do jej kształtu, a także zapobiegają oderwaniu się od podczepionego do nich przedmiotu. Pomimo niepozornego wyglądu oraz niewielkich rozmiarów, żurawie przemysłowe wyposażone w przyssawki próżniowe bądź chwytaki doskonale radzą sobie z przenoszeniem nawet kilkudziesięciotonowych przedmiotów.

Z racji na swoje przeznaczenie, mechaniczne żurawie w transporcie ręcznym zapewniają podstawowe zasady ergonomii pracy. Sprawiają bowiem, że człowiek nie jest narażony na dźwiganie bardzo ciężkich i jednocześnie nieporęcznych elementów. Wykonuje więc pracę, która jest zgodna z jego predyspozycjami fizycznymi. Ma to bardzo duży wpływ na usprawnianie procesów pracy. To z kolei bezpośrednio przekłada się na jej efektywność. Trzeba również podkreślić fakt, że zastosowanie w przemyśle manipulatorów wyposażonych w przyssawki próżniowe korzystnie wpływa na wprowadzenie oszczędności w danej firmie. Wynika to z bardzo prostego faktu ? przyssawki próżniowe, z racji tego, że odznaczają się dużymi właściwościami uszczelniającymi sprawiają, że niepotrzebne jest wykorzystywanie dużych pomp próżniowych, które zużywają wiele energii. Tym samym, bez przeszkód można zaoszczędzić właśnie na wykorzystywaniu mniejszych pomp, a tym samym ? mniejszym zużyciu energii wykorzystywanej podczas ich pracy.przyssawki próżniowe

Żurawie przemysłowe, z racji posiadania szeregu zalet, powinny być stałym elementem wyposażenia każdego miejsca pracy w przemyśle ciężkim. Z racji tego, że są to podstawowe jednostki pracy w każdym zakładzie, bez względu na jego rodzaj, powinny być jak najlepiej wyposażone. Żurawie wpływałyby na zapewnienie ergonomii pracy oraz większego bezpieczeństwa, a, jak wiadomo, są to podstawowe wartości, które powinno spełniać każde dobrze przygotowane stanowisko pracy. Jednocześnie należy mieć świadomość, że rozmaite manipulatory nie są dedykowane wyłącznie do pracy na halach produkcyjnych czy placach budowlanych. Doskonale sprawdzają się również we wszystkich tych miejscach, w których mamy do czynienia z transportem bliskim, a więc w magazynach, w mniejszych halach, na zapleczach sklepów wielobranżowych. Ich miejsce jest bowiem wszędzie tam, gdzie istnieje duża potrzeba fizycznego odciążenia pracowników oraz usprawnienia procesów pracy. Temu właśnie służy automatyzacja, czyli wprowadzanie najnowszych osiągnięć technologicznych.

Warto inwestować w nowe technologie, ponieważ korzyści, które z tego płyną są nieocenione. Zyskują bowiem wszyscy. Pracownicy, ponieważ wykonywane przez nich obowiązki stają się lżejsze oraz bezpieczniejsze. W kwestii właścicieli przedsiębiorstw, korzyści są oczywiste ? zyskują lepszych, bo wypoczętych i nieobciążonych, pracowników, co z kolei przekłada się na lepsze efekty ich pracy. Ponadto, procesy produkcyjne stają się zdecydowanie bardziej ekonomiczne. I wreszcie ? na automatyzacji procesów pracy zyskują nawet sami klienci przedsiębiorstw. Jest to możliwe dzięki temu, że efekty końcowe pracy są staranniej i dokładniej, a tym samym również lepiej, wykonane. Jak widać, inwestycja w automatyzację niektórych procesów produkcyjnych jest inwestycja w sukces i powodzenie całej firmy. Warto zatem inwestować w przyszłość swojego przedsiębiorstwa, aby wszystkim pracowało się lepiej. Należy również pamiętać o tym, że praca z maszynami może być niebezpieczna. Tylko wyszkolony pracownik powinien obsługiwać określone urządzenia. Odwiedzając witrynę http://www.dalmec.pl/bezpieczenstwo,243.html można zresztą poznać kilka ważnych informacji dotyczących bezpieczeństwa podczas pracy z żurawiami. Na pewno nie warto ich bagatelizować.